درباره آزمایشگاه

انرژی بادی یکی از مهم‌ترین منابع اولیه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد که از گذشته‌های بسیار دور به‌صورت پسیو مورد استفاده جامعه بشری بوده است. امروزه به‌طور غالب از این منبع اولیه انرژی در تبدیل و تولید انرژی الکتریکی توسط توربین‌های بادی استفاده می‌شود. توربین‌های بادی در دو نوع محور عمودی و محور افقی ساخته می‌شوند.

با توجه به پتانسیل ضعیف برق‌بادی ایران، انجام تحقیق و پژوهش در زمینه توربین‌های بادی محور افقی مگاواتی مقرون به صرفه نمی‌باشد. اما با استفاده از توربین‌های بادی محور عمودی که امکان تولید و تبدیل انرژی در سرعت‌های بسیار پایین باد را ممکن می‌سازند، تحقیق و توسعه در استفاده از انرژی بادی و در اقلیم ایران منطقی می‌باشد. در این موضوع، جهت‌گیری پژوهش باید به سمت رفع ضعف اساسی این نوع توربین‌ها (پایین‌بودن ضریب تبدیل انرژی باد به برق) بوده تا به فراگیری استفاده انرژی باد به صورت موضعی و در اقلیم شهری ایران کمک نماید.

بدین منظور، با استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای موردنیاز در مدل‌سازی و شبیه‌سازی توسعه و بهبود کارآیی توربین‌های بادی، در مجموعه آزمایشگاه‌های مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر دانشگاه شهید بهشتی، اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاه انرژی بادی شده است.  با استفاده از تجهیزات موجود در این آزمایشگاه، محققان این حوزه امکان ساخت و تولید و بررسی نتایج طراحی‌های صورت‌گرفته در افزایش کارایی و بهبود عملکرد توربین‌های بادی را دارند.

  • مسئول آزمایشگاه: دکتر پویان هاشمی طاری
  • تاریخ تاسیس: ۱۳۹۳-۱۳۹۱
  • شماره تلفن: ۰۲۱۷۳۹۳۲۷۱۵
این آزمایشگاه آمادگی همکاری و ارایه داده‌های تجربی به مراکز دانشگاهی و پژوهشی را دارد.

آخرین به‌روزرسانی