امروزه، با تغییر رویکرد بشر در استفاده از منابع اولیه انرژی‌های تجدیدپذیر از سویی و عدم قطعیت در تامین پروفیل بار با استفاده از این منابع از سوی دیگر، به‌کارگیری بهینه از اقسام ذخیره‌سازهای انرژی در کنار منابع تولید و تبدیل انرژی از موضوع‌های جدی محققان می‌باشد. بدین سبب،  پژوهش در زمینه توسعه استفاده از اقسام ذخیره‌سازهای انرژی شامل: ذخیره‌سازهای الکتریکی، مکانیکی، الکترومکانیکی، شیمیایی، الکتروشیمیایی در کاربردهای مختلف ثابت و متحرک از سوی مراکز تحقیقاتی در دنیا جذابیت بسیاری یافته است. با توجه به نیازهای کشور و رویکردهای جدید در زمینه تغییر نگرش از سوی انرژی‌های سنتی به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر، تیم علمی و پژوهشی “ذخیره‌سازی انرژی” در گروه مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی دانشگاه شهید بهشتی با همراهی متخصصان و نخبگان این حوزه سازمان‌دهی شده است. در این تیم تحقیقاتی، پژوهش در مرزهای دانش و پژوهش‌های کاربردی به‌صورت توامان انجام می‌پذیرد.

پروژه‌های در دست اقدام:

۱- طراحی و ساخت ابرخازن دولایه الکتروشیمیایی ۵۰۰ فاراد

با سرمایه‌گذاری مجموعه آزمایشگاه‌های مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر و بخش خصوصی و وزارت عتف طراحی و ساخت ابرخازن به‌عنوان منبع ذخیره آینده انرژی الکتریکی از حدود ۵ سال پیش شروع شده است. یم پژوهشی و عملیاتی این پروژه و پروژه ابرخازن هیبریدی شامل آقایان/خانم‌ها دکتر مجید زندی، دکتر گوگ‌ساز، دکتر امیرحسینی، دکتر محمدرضا قاآنی، محسن زندی، مهرزاد خادمیان، میلاد بهرامی، ابوالقاسم مسیبی و … بوده است. گام اول نتایج این پروژه منجر به طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی ابرخازن دولایه الکتروشیمیایی شده است. در گام بعدی، سه نمونه نیمه‌صنعتی ابرخازن دولایه الکتروشیمیایی به ظرفیت ۵۰۰ فاراد ساخته شده است.

۲-طراحی و ساخت ابرخازن هیبریدی ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ فاراد

پس از ساخت ابرخازن دولایه الکتروشیمیایی، تولید نیمه‌صنعتی ابرخازن‌های هیبریدی در ظرفیت‌های ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ فاراد آغاز گردیده است.

۳- تولید نیمه‌صنعتی گرافن

چرخه تولید نیمه‌صنعتی نانومواد کربنی موردنیاز در ساخت ابرخازن (شامل کربن فعال، ایروژل، گرافیت و گرافن و …) راه‌اندازی شده است.

۴- طراحی و ساخت ESS

با سرمایه‌گذاری مجموعه آزمایشگاه‌های مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر و بخش خصوصی، پروژه طراحی و ساخت ESS از ترکیب باتری و ابرخازن برای کاربردهای خانگی و خودرویی آغاز شده است. جهت انجام این پروژه تیمی عملیاتی شامل آقایان مجید زندی، ابوالقاسم مسیبی، مسعود محمدحسین و … مشغول به‌کار شده‌اند.


فارغ‌التحصیلان:

  • مهرزاد خادمیان
  • سحر تاجیک
  • نگار سپهرآیین
  • نگین چوبینه
  • سمیرا محمدی
  • محمدسعید زندی
  • سعید رنجبر

دانشجویان:

  • احسان خاوری
  • مسعود محمدحسین

آخرین به‌روزرسانی