سه تیم پژوهشی پایا‌ن‌نامه از دانشجویان ورودی ۹۷ مهندسی انرژی‌های‌ تجدید‌پذیر(REDSBU) به ارایه سمینار پرداختند.

به نقل ازنماینده تیم پژوهشی انرژی بادی مهندس پرهام نظری جلسه ارائه سمینار این تیم از دانشجویان انرژی‌های تجدید‌پذیر ورودی ۹۷ دانشگاه شهید بهشتی – دانشکده مکانیک و انرژی – گروه انرژی‌های تجدید پذیر به ریاست دکتر مجید زندی در این دانشکده برگزار گردید.

در ادامه بخشی از چکیده سمیناراین تیم‌ آورده می‌شود:

امروزه هزینه‌های زیاد انتقال برق و روند رو به رشد ایجاد نیروگاه‌های کوچک‌تر و محلی به‌دلیل امنیت پایدار انرژی، ایده استفاده از توربین‌های کوچک‌تر و خانگی را مطرح می‌سازد. جریان‌های اصلی باد که مسیر‌های مشخص دارند مهم‌ترین عامل برای شناسایی مکان مورد نظر برای ایجاد نیروگاه هستند. اما بادهای محلی جهت و سرعت مشخص ندارند. برای استخراج انرژی از این بادها توربین‌های محور عمودی گزینه‌های خیلی مناسب‌تری از توربین‌های معروف محور افقی هستند. علاوه بر این‌که جهت وزش باد در توربین‌های محور عمودی مطرح نیست، به‌دلیل امکان نصب در نزدیکی سطح زمین، هزینه نصب و نگهداری کمتری دارند. تمام این مشخصه‌ها در کنار کم صدا بودن این توربین‌ها آن‌ها را به بهترین گزینه برای استفاده به عنوان نیروگاه‌های خانگی و مقیاس کوچک شهری برای استفاده از بادهای با سرعت کم مناسب می‌سازد. توربین‌های بادی محور عمودی به دو نوع اصلی داریوس و ساونیوس دسته‌بندی می‌شوند که هریک مزایای خاص خود و هم‌چنین مشکلاتی را دارند.
گروه ما موفق شده تا با هیبریدسازی یک توربین داریوس با یک توربین ساونیوس علاوه بر استفاده از مزایای هردو توربین، کاستی‌های آن دو را نیز پوشش دهد. توربین طراحی شده جدید توانایی این را دارد که در بادهای شهری با سرعت بسیار کم، بیشترین کارایی را داشته باشد.

آخرین به‌روزرسانی