آینده‌نگری در انرژی به عنوان محرک اصلی اقتصاد جهانی، امروزه مبحثی جدی در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی می‌باشد. تلقی صحیح از حرکت رفت و برگشتی در چرخه انرژی (استراتژی‌های انرژی، طرح‌ریزی انرژی، برنامه‌ریزی انرژی و سیاست‌گزاری‌های انرژی) امکان شکوفایی اقتصادی در جامعه بشری را باعث می‌شود. این امر جز با سازماندهی متفکران و اندیشمندان حوزه انرژی در قالب رصدخانه‌های انرژی با داده‌های صحیح کشوری و جهانی تحلیل مناسب در تعیین و اصلاح استراتژی‌ها، طرح‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌گزاری حوزه انرژی ممکن نیست. بدین سبب، تیم علمی و پژوهشی “آینده‌نگری انرژی” در گروه مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی دانشگاه شهید بهشتی با استفاده از افراد با تجربه و جوانان نخبه راه‌اندازی شده است.

پروژه‌‌های دردست اقدام:

۱- گزارش‌های دوره‌ای و موردی رصدخانه انرژی

با سازماندهی اولین رصدخانه انرژی کشور، گروه مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی دانشگاه شهید بهشتی یکی از پیشتازان آینده‌نگری انرژی در کشور می‌باشد. پنج پانل انرژی الکتریکی، انرژی هیدروکربوری، انرژی‌های تجدیدپذیر، آب و روش‌شناسی انرژی در این رصدخانه و در یک مجموعه واحد مشغول به بررسی و آینده‌نگری وضعیت انرژی در کشور و جهان می‌باشند. تیم علمی و پژهشی شامل آقایان/خانم‌ها دکتر مجید زندی، دکتر پارسا مقدم، دکتر اعلمی، دکتر علی‌قارداشی، ابوالقاسم مسیبی،شهاب اسلامی، اصلان غلامی، مهرزاد خادمیان، کسری فرناق، فرزاد رحیمی‌نیا و .. می‌باشد. این رصدخانه در حال حاضر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز نوآوری مرات و سازمان‌های دولتی و خصوصی در بخش انرژی مشغول همکاری است. بنا بر عملکرد رصدخانه، انواع گزارش‌های دوره‌ای و موردی در حوزه‌های مختلف تخصصی انرژی تاکنون توسط این رصدخانه منتشر شده است. این رصدخانه بنابر سفارش، آمادگی تهیه گزارش‌های دوره‌ای و موردی را دارد.

۲- نشریه انرژی و اندیشه در حوزه نخصصی رصد انرژی

در سری اول نشریه انرژی و اندیشه، این رصدخانه ۱۵ شماره این نشریه را منتشر کرده است. در شماره اول سری دوم، تیم رصدخانه به بررسی تخصصی بودجه سال ۱۳۹۸ کشور در حوزه انرژی مشغول است. 


فارغ‌التحصیلان:

  • میلاد بهرامی
  • شهاب اسلامی
  • مهرزاد خادمیان
  • فرزاد رحیمی‌نیا
  • کسری فرناق
  • سید آزاد نبوی

دانشجویان:

  • احسان مال‌اندیش
  • اصلان غلامی

آخرین به‌روزرسانی