درباره آزمایشگاه

انرژی تولیدشده از منابع اولیه انرژی تجدیدپذیر به دلیل ماهیت ناپایدار این منابع اولیه، دارای عدم قطعیت است. از این رو لازم است تا جهت تامین پایدار انرژی مصرف‌کنندگان، قابلیت اطمینان این منابع انرژی را بالا برد. از میان راهکارهای بالابردن قابلیت اطمینان این منابع، استفاده از ذخیره‌سازهای انرژی بسیار متداول است. ذخیره‌سازی انرژی به روش‌های مختلف مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی و الکتروشیمایی ممکن است. ذخیره‌سازهای الکتروشیمیایی در دو دسته باتری‌ها و ابرخازن‌ها دسته‌بندی می‌شوند.
فناوری نانو با ارتقای مواد و فناوری این ابزارهای الکتروشیمیایی، کمک شایانی به افزایش کارآیی آنها نموده است. نانومواد مدرن موجب افزایش چگالی انرژی، چگالی توان و طول عمر ذخیره‌سازهای نوین شده و نسل‌های جدیدی از باتری‌ها و ابرخازن‌ها را به بازار عرضه کرده‌اند.
آزمایشگاه فناوری نانو در ذخیره‌سازی انرژی، زیرساختی را برای انجام پژوهش‌های مرتبط با ساخت و به‌کارگیری نانومواد در ذخیره‌سازهای الکتروشیمیایی انرژی و به‌طور خاص ابرخازن فراهم نموده است. این آزمایشگاه به تجهیزاتی جهت ساخت انواع نانوکربن‌ها و نانوساختارهای اکسید فلزی و همچنین تست باتری‌ها و ابرخازن‌های ساخته‌شده، تجهیز شده است.

 

  • مسئول آزمایشگاه: دکتر مجید زندی
  • تاریخ تاسیس: ۱۳۹۴-۱۳۹۳
  • تلفن: ۰۲۱۷۳۹۳۲۷۱۲
این آزمایشگاه آمادگی همکاری و ارایه داده‌های تجربی به مراکز دانشگاهی و پژوهشی را دارد.